Η Ελαφόνησος κερδίζει συνεχώς τους λάτρεις της φύσης. Διεθνή μέσα ενημέρωσης εξυμνούν το νησί για τη γραφικότητα και την οικολογική αξία του.
Συγκεκριμένα, μετά τη βρετανική έκδοση του National Geographic, ήρθε η σειρά της ισπανικής έκδοσης του ίδιου περιοδικού να τοποθετήσει την παραλία του Σίμου στην Ελαφόνησο στις καλύτερες παραλίες της Ευρώπης.
![Ύμνοι από το National Geographic: Η ελληνική παραλία που βρίσκεται στις καλύτερες της Ευρώπης - Το πρασινομπλέ της θάλασσας που «αιχμαλωτίζει» Ελαφόνησος](/wp-content/uploads/2023/07/simos-elafonisos1.jpg)
Όπως έγραψε το περιοδικό, «η Πελοπόννησος επιλέχθηκε ως ο καλύτερος παραλιακός προορισμός στην Ευρώπη στα World Travel Awards. Η παραλία του Σίμου, στο μικρό νησί της Ελαφονήσου, είναι ένα καλό παράδειγμα του βραβείου που άξιζε. Η ψιλή λευκή άμμος του με ενδημική βλάστηση και το έντονο γαλάζιο της θάλασσας το έχουν κάνει ένα από τα πιο διάσημα της Πελοποννήσου».
![Ύμνοι από το National Geographic: Η ελληνική παραλία που βρίσκεται στις καλύτερες της Ευρώπης - Το πρασινομπλέ της θάλασσας που «αιχμαλωτίζει» Ελαφόνησος](/wp-content/uploads/2023/07/simos-elafonisos2.jpg)
Μόλις πριν από λίγο καιρό το βρετανικό National Geographic συμπεριέλαβε το γραφικό νησί στη νέα λίστα με τα 25 καλύτερα νησιά της Ελλάδας που προτείνονται ως ο καλύτερος προορισμός για το καλοκαίρι του 2023, καθώς προσφέρουν πολλές εκπλήξεις στους επισκέπτες.
Η είδηση με τα προτεινόμενα μέρη διακοπών πήρε δημοσιότητα και στην Ελλάδα, λίγες ημέρες μετά την αναχώρηση από το νησί του πρίγκιπα Αλβέρτου, ο οποίος δήλωσε γοητευμένος και υποσχέθηκε να επισκεφθεί και πάλι την Ελαφόνησο.
![Ύμνοι από το National Geographic: Η ελληνική παραλία που βρίσκεται στις καλύτερες της Ευρώπης - Το πρασινομπλέ της θάλασσας που «αιχμαλωτίζει» Ελαφόνησος](/wp-content/uploads/2023/07/simos-elafonisos3.jpg)
Σημειώνεται ότι έντονο ενδιαφέρον στους Ισπανούς τουρίστες να επισκεφθούν την Ελλάδα έχει δημιουργήσει η προώθηση άγνωστων μέχρι τώρα περιοχών της χώρας μας, ενώ ο αριθμός των Ισπανών τουριστών που επισκέφθηκαν πέρυσι τη χώρα μας υπερέβη κατά 20% τον αντίστοιχο αριθμό του 2019.
«Εμπνέουμε τους επισκέπτες, κερδίζουμε τις αγορές», δηλώνει η δήμαρχος, Έφη Λιάρου, και συμπληρώνει: «Δουλεύουμε ακατάπαυστα για να δώσουμε στο νησί μας την τουριστική διάσταση που του αξίζει. Και πάντα στο πλαίσιο μίας ισόρροπης ανάπτυξης, πράγμα που έχει ήδη αναγνωριστεί σε Ελλάδα και εξωτερικό».