To χιόνι κάνει τους μεγάλους παιδιά, γνωστό είναι αυτό. Στην αναμέτρηση της Ελσίνκι με την Αμπερντίν για το Conference League το είδαμε ξανά στην πράξη. Όταν οι οπαδοί των φιλοξενούμενων άρχισαν να πετούν… χιονόμπαλες στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να διακόψουν για λίγο το ματς, στο 52ο λεπτό!

Ήταν ένα μάλλον χαριτωμένο σκηνικό σε ένα αδιάφορο βαθμολογικό ματς στην παγωμένη Φινλανδία που διεξήχθη σε χιονισμένο τερέν. Γι’ αυτό το λόγω άλλωστε διακόπηκε ξανά η αναμέτρηση, 20 λεπτά πριν από το φινάλε. Επειδή δηλαδή μαζεύτηκε πολύ χιόνι στον αγωνιστικό χώρο και έπρεπε να καθαριστεί. Τα εκχιονιστικά έκαναν τη δουλειά σωστά – ξέρουν από τέτοια εκεί πάνω!

Για την ιστορία, το παιχνίδι έληξε 2-2, Ελσίνκι και Αμπερντίν παρέμειναν έτσι χωρίς νίκη σε έναν όμιλο που ο ΠΑΟΚ, όπως έδειξε νικώντας και στη Φρανκφούρτη την Άιντραχτ με 2-1, είναι το απόλυτο αφεντικό, διαφημίζοντας το ελληνικό ποδόσφαιρο στα ξένα.

Δείτε το βίντεο με τους φαν της Αμπερντίν να πετάνε χιονόμπαλες στον κίπερ της Ελσίνκι: