Υπομονετικός ο Ολυμπιακός, επικράτησε της Γουέστ Χαμ στο φαληρικό στάδιο με σκορ 2-1, την ώρα που η ΑΕΚ δεν κατάφερε να επιβληθεί στο Βελοντρόμ, της Μαρσέιγ που νίκησε με 3-1.

Οι Πειραιώτες είχαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, εκτός από του Φορτούνη που άνοιξε το σκορ στο 33′ και το αυτογκόλ του αγγλικού συλλόγου στο 45’+1′ που έγραψε το 2-0 υπέρ της ομάδας του Μαρτίνεθ.

Ο Λούκας Πακετά μείωσε για τους φιλοξενούμενους, ύστερα από απομάκρυνση του Κίνι.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο (9/11, 22:00). Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Φράιμπουργκ θα υποδεχθεί την Μπάτσκα Τόπολα (9/11, 22:00).

Η πρώτη ήττα της Ένωσης στον όμιλο του Europa League.

Στο 27’ο Βιτίνια έγραψε το 1-0, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους με τον Πινέδα. Ο Στάνκοβιτς έκανε λάθος πάσα στο 55ο λεπτό και στη συνέχεια ανέτρεψε αντικανονικά τον Βιτίνια. Ο Αυστριακός αποβλήθηκε και ο Αθανασιάδης τον αντικατέστησε. Ο Χαρίτ ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το 2-1.

Το τρίτο γκολ στο 69ο λεπτό, ήρθε από τον Βερετού.