Μπορεί όλη τη σεζόν να πάλευε για το πολυπόθητο πλεονέκτημα έδρας, αλλά απόψε η μαχητική Φενέρμπαχτσε του το «έκλεψε». Πλέον, μένει να φανεί αν οι «ερυθρόλευκοι» έχουν τα ψυχικά αποθέματα να κάνουν μία νίκη επί τουρκικού εδάφους για να φέρουν ξανά τη σειρά στο Φάληρο.

Το τελικό 78-82 οφείλεται εν πολλοίς στην κυριαρχία των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη στα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και στην αδυναμία των γηπεδούχων να αμυνθούν σωστά στην τέταρτη περίοδο.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +16 (26-10), βρέθηκαν να χάνουν με 5 στην 3η περίοδο, ανέκτησαν το προβάδισμα, αλλά στο 4ο κρίσιμο δεκάλεπτο… δεν έπαιξαν άμυνα, όπως φαίνεται και από τους 31 πόντους που δέχτηκαν.

Ο Ολυμπιακός είχε 5 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 15 της Φενέρ, ενώ υπέπεσε σε 14 λάθη έναντι 7 της τουρκικής ομάδας.

Από 18 πόντους πέτυχαν οι Σάσα Βεζένκοφ και Κώστας Σλούκας, με τον πρώτο να έχει 7 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ. Ο Φαλ μάζεψε 9 ριμπάουντ, σημειώνοντας παράλληλα 7 πόντους.

Ο Έντουαρντς με 16 πόντους ήταν ο παίκτης που άλλαξε το μομέντουμ για τη Φενέρμπαχτσε, καθοριστικός στο τέλος ήταν ο Νάιτζελ Χέιζ (15π.), όπως και ο Τζόναθαν Μότλεϊ (15π.). Ο Νικ Καλάθης έκανε σημαντική δουλειά (8π., 4 ασ., 3ρ.), όπως και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (8π.).

Όσο ήταν ο Φαλ στο παρκέ, οι παίκτες του Ιτούδη αντιμετώπιζαν μεγάλα προβλήματα για να βάλουν την μπάλα στο διχτάκι. Το 3ο φάουλ του Γάλλου σέντερ στα τέλη της 3ης περιόδου κόστισε στον Ολυμπιακό όμως.

Ο Μπαρτζώκας τον απέσυρε για τα δύο τελευταία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, αλλά δεν τον ξεκίνησε στο 4ο, με τη Φενερμπαχτσέ να προσπερνά με 56-59 και το ματς να είναι πλέον… θρίλερ.

Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Γκούντουριτς και Μότλεϊ και με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να είναι το «κρυφό χαρτί» το παιχνίδι γύρισε, με την τουρκική ομάδα να φτάνει στη νίκη και να ισοφαρίζει τη σειρά, λίγο πριν τους αγώνες στην Κωνσταντινούπολη την ερχόμενη εβδομάδα.

Ο Ολυμπιακός θα επιδιώξει να κάνει τουλάχιστον μία νίκη στα δύο παιχνίδια στην Πόλη, ιδανικά στο Game 3 την Tετάρτη (3/5, 20:45), ώστε να επιστρέψει η σειρά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9, Κάναν 6 (2), Λαρεντζάκης, Φαλ 7, Σλούκας 18 (2), Βεζένκοφ 18 (1), Παπανικολάου 4, Μπολομπόι 2, Πίτερς 6 (1), Μπλακ, ΜακΚίσικ 8 (1)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 15, Μπίρσεν, Έντουαρντς 16 (2), Μαχμούτογλου 2, Χέιζ 15 (3), Μπιμπέροβις, Πιέρ 9 (1), Τζεκίρι 1, Γκούντουριτς 8 (1), Καλάθης 8, Ντόρσεϊ 8, Αντετοκούνμπο Κ.

Game 1: Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 79-68
Game 2: Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 78-82
Game 3: Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 03/05 (20:45)
Game 4: Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 05/05 (20:45)
Game 5: Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε * αν χρειαστεί